נושאים נבחרים להרצאות:

  המסע לאוריינט: מלחינים מערביים מתבוננים בתרבויות המזרח
  הכמיהה לאקזוטי, לזר ולשונה, לוותה תמיד במבט מהופנט אל תרבויות המזרח. תכונה אנושית זו לא פסחה, כמובן, על מלחיני המוסיקה האירופים, אשר כתבו מגוון יצירות מוסיקליות השואבות השראתן מהמזרח הרחוק והקרוב.
בהרצאה זו נצא למסע מוסיקלי מרתק בו נתוודע ליצירות מוכרות ואהובות הקשורות לג'אנר זה. בצד האזנה וצפייה ברפרטואר המגוון, נערוך היכרות עם מלחיני המופת ונבדוק את האלמנטים המוסיקליים בהם נעזרו.
פרטים נוספים...

  על לאום וגיבורים: ביטויים פטריוטיים במוסיקה המערבית
  תחושת הסולידריות החברתית וביטויי לאומנות ופטריוטיות הינם ממאפייני התרבות הדומיננטיים במערב. אלה לא פסחו, מן הסתם, על יצירותיהם המוסיקליות של מלחינים אשר ביקשו להאדיר את רוח העם וגיבוריו, לשרטט את תבניות נופיו או לקראו לדגל.
הרצאה זו תתמקד ביצירות המופת המעלות על נס את דמותו של הגיבור הלאומי, העם והלאום. בצד האזנה וצפייה ברפרטואר המגוון, נערוך היכרות עם מושגי יסוד תיאורטיים ועם האלמנטים המוסיקליים הבאים לידי ביטוי בהקשר זה.
פרטים נוספים...

  פולקלור ועמים: מלחינים מתבוננים במסורות שמעבר לדלת
  'הכמיהה לאקזוטי', צמד המלים המזוהה כל כך עם רוח התקופה הרומנטית, בא לידי ביטוי בין השאר ביצירותיהם של מלחינים אשר ביקשו לתהות על שכניהם שמעבר לדלת. ואכן, יצירות מופת רבות שאבו השראתן ממחולות, נעימות ומיצגי פולקלור אחרים המזוהים עם תרבויות מיעוטים אירופאים או לאומי ארצות הלוונט.
בהרצאה זו נצא למסע מוסיקלי מרתק שייקחנו ממזרח אירופה ועד ארץ האפשרויות שמעבר לאוקיאנוס. בצד האזנה וצפייה ברפרטואר המגוון, נערוך היכרות עם מלחיני המופת ונבדוק את האלמנטים המוסיקליים בהם נעשה שימוש.
פרטים נוספים...

  מלאך או פאם פאטאל: על דמותה של האשה במוסיקה
  דמותה האניגמטית של האשה העסיקה רבות את מלחיני המוסיקה האמנותית במערב. באמצעות סקירה מרתקת של מגוון היצירות המוסיקליות העוסקות בנרטיב זה, נעמוד על אופני הייצוג של דמותה של האשה, כמו גם על השינוי שחל במעמדה לאורך ההיסטוריה המוסיקלית.
פרטים נוספים...

  מבט על האופרה, מלכת האמנויות
  האופרה, המכונה 'מלכת האמנויות' בפי חסידיה, שימשה תמיד ככלי הביטוי הנשגב ביותר בכל הנוגע לקשר בין מגוון הדיסציפלינות האמנותיות. ואכן, שילובו של עולם התיאטרון, המחול והמוסיקה לכדי מיצג ענק של בימוי, תפאורה, תלבושות, שחקנים ומוסיקאים, מהווה את אחד מעמודי התווך של האמנות המערבית.
במהלך ההרצאה נאזין ונצפה בכמה מן היצירות המפורסמות ביותר המשתייכות לג'אנר האופראי. לצד הכרות עם גדולי המלחינים, נתוודע למבחר האלמנטים המוסיקליים המשמשים לתיאור הטכסטואלי באמצעות הצלילים.
פרטים נוספים...

  על סיבובים וקידות: מבט מסוחרר על קטעי המחול
  הבאלט הוא ג'אנר ייחודי בו מתואר סיפור חיצוני באמצעות כוריאוגרפיה ומוסיקה נמשכת או כמעט נמשכת. בדומה לאופרה, נוצר גם סגנון תיאטרלי ספקטקולארי זה באמצעות שיתוף הפעולה בין הבמאי, הכוריאוגרף, מעצבי התפאורה, השחקנים, הנגנים וכמובן הרקדנים.
בהרצאה זו נתוודע לכמה מיצירות הבאלט הנפלאות שנוצרו לאורך השנים. לבד מצפייה והאזנה לרפרטואר המגוון, נערוך היכרות עם מלחיני המופת ונתוודע לאלמנטים המוסיקליים בהם נעשה שימוש לצורך התיאור הנרטיבי.
פרטים נוספים...

  המוסיקה התכניתית: סיפור, צלילים ומה שביניהם
  המוסיקה, המכונה "מלכת האמנויות" בפי חסידיה, נדמית לא פעם כמופשטת ובלתי מובנת לרבים, כששאלות כגון "למה התכוון פה המלחין?" או "מהו הסיפור מאחורי היצירה?" נשמעות לא פעם. ואולם, מגוון רחב של יצירות מוסיקליות קשורות ישירות בסיפור או בנרטיב חוץ מוסיקלי אחר.
בהרצאה זו נבחן את הקשר המרתק שבין עולם האגדות, המחזאות והסיפורת ליצירות המוסיקליות שנכתבו בהשראתו. לצד היכרות עם מבחר כתבים ספרותיים שיחד מהווים בסיס לקאנון הספרותי המערבי, נאזין ונצפה במגוון היצירות המוסיקליות המושתתות על כתבים אלה, נתוודע לגדולי המלחינים ולמבחר האלמנטים המוסיקליים המשמשים לתיאור הטקסטואלי.
פרטים נוספים...